Aktuální informace

Chomutovské technické služby se starají i o téměř tři tisíce kanálů. Vyčistit je musí minimálně dvakrát ročně

 

Kanály či odborněji kanalizační vpusti. Denně okolo nich chodíme, ale v podstatě si jich ani nevšimneme.  Zaregistrujeme je jen tehdy, když nám do nich něco spadne, nebo když nestíhají při lijácích odvádět vodu z ulic.  O to, aby se to nestalo, se starají chomutovské technické služby.   “V Chomutově je na 2 800 kanalizačních vpustí, které musíme pravidelně čistit,” říká ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.    

Kanály pracovníci technických služeb čistí dvakrát ročně v rámci komplexního blokového čištění. “Pro naše pracovníky je to velmi fyzicky namáhavá práce. Musí zvednout kryt vpusti, pak vytáhnout koš s nečistotami, které do něj spláchla dešťová voda,” vysvětluje vedoucí provozovny čištění města Jaroslav Dolník. Ve výjimečných případech, jako je odstranění zatvrdlého betonu nebo stavební suti, si musí pracovníci pomoci hydraulickou rukou, popřípadě potřebnou mechanizací.  

V některých lokalitách, kde lidé odhazují více odpadků na zem, se kanály zanášejí více a musí se čistit vícekrát do roka. Podle míry znečištění trvá vyčištění jedné vpusti od dvaceti minut do jedné hodiny.  V koších vpustí se nejčastěji zachytí listí, kameny, lahve, papíry, plechovky nebo sáčky s exkrementy.  

Do kanálů lidem ale padají i cennosti. To se pak obracejí na dispečink technických služeb a žádají o pomoc. Stává se to několikrát ročně. Nejčastěji lidem do kanálových vpustí padají klíče od vozidel či doklady,” upřesnil Dolník.