Aktuální informace

Chtějí občané čisté město?

Chtějí bydlet občané Chomutova v čistém a uklizeném prostředí? Na tuhle otázku existují dvě rozdílné odpovědi. Ano by odpověděli určitě ti, kteří se snaží aktivně ve svém okolí buď přímo uklízet, nebo alespoň nepořádek nevyrábí. Pak tu ale zůstává dost velká skupina, která si ve špíně a nepořádku libuje. „Jak jinak si lze vysvětlit, že se v průběhu jednoho dne najdou ve městě i čtyři černé skládky,“ přibližuje situaci, která není výjimkou, náměstek primátora Martin Klouda. V okolí kontejnerů se hromadí staré matrace, sedací soupravy, židle, mrazáky, ledničky, záchody, umyvadla a mnoho dalšího. To pak musí technické služby za peníze nás všech uklidit a odvézt.

     Přestože technické služby pravidelně chomutovské ulice, silnice, parkoviště i ostatní veřejné plochy čistí, podle harmonogramu přistavují velkoobjemové kontejnery, nepořádek z Chomutova nemizí. „Snažíme se s technickými službami vyjít občanům vstříc a nabízíme spoustu doplňkových služeb. Ať už je to mimořádné přistavení kontejnerů na velký odpad v období před Vánoci i po nich, nyní se například mohou lidé zbavit objemnějších věcí v době, kdy v jejich lokalitě probíhá komplexní blokové čištění,“ vypočítává Klouda. Harmonogram rozmístění velkoobjemových kontejnerů je zveřejňovaný v Chomutovských novinách a na www.tsmch.cz . Chomutované mají navíc možnost odložit nepotřebné věci včetně elektroodpadů v celkem čtyřech sběrných dvorech, takže s nimi nemusí daleko od svého bydliště. A to vše kromě stavebního odpadu zdarma.

     Vedení města těší kladné reakce lidí, kteří si všímají toho, jak pracovníci technických služeb včetně lidí ve veřejné službě uklízejí, jak je jejich práce záslužná. Abychom ale měli čisté město, musí každý začít sám u sebe. Nevyhazovat kam nás napadne gauč, umyvadlo, ale i třeba malý papírek nebo nedopalek. „Buďme všímaví ke svému okolí a nedovolme, aby nám někdo zakládal skládky přímo v ulicích u vchodů do obytných domů,“ vyzývá náměstek Klouda. Když se totiž strážníkům městské policie podaří vypátrat viníka, může mu být úklid vyúčtován. Nejlepší a nejvýchovnější je však moment, kdy strážníci skládkaře chytí rovnou při činu. To se pak musí o správné uložení odpadů postarat sám. K tomu stačí mít ve městě všímavé občany, kterým není lhostejné, co se v jejich okolí děje.

 

Klikněte pro otevření fotogalerie