Aktuální informace

Do lamp střílí a kradou součástky. Opravy stojí desítky tisíc

 

Chomutov 7.9.2012 – Jít po ulici a mít ji osvětlenou je dnes úplná samozřejmost.  Bohužel úplně stejná samozřejmost je i řádění vandalů. Na bedrech Technických služeb je, aby občané řádění vandalů nepocítili.  Za osm měsíců letošního roku pracovní čety střediska údržby veřejného osvětlení vyměnili nebo opravili 25 svítidel, 311 krytů stožárů a museli dodat 244 odcizených pojistek.  Vynalézavost a drzost pobertů však často nezná mezí. „Takové nezodpovědné chování vandalů znepříjemňuje život ostatním, na neosvětleném úseku ulice může snadno ve tmě dojít k úrazu,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Klouda.

 

Středisko Údržby veřejného osvětlení technických služeb se stará o 5 962 svítidel.


Velmi často dochází k úmyslnému rozbíjení osvětlení v centrálním parku, na opravy této lokality jdou desítky tisíc ročně. „V loňském roce jsme do výměny zničených svítidel a krytů stožárů v centrálním parku vložili přes 75 tisíc korun a z dnešního pohledu je situace ještě horší,“ řekl ředitel technických služeb Zbyněk Koblížek.


Park ve středu města zaměstnává pracovníky technických služeb prakticky každý týden. “Kromě poškozených svítidel, pustošitelé ničí zejména kryty a elektrovýzbroje jednotlivých stožárů a zcizují pojistky,“ vyjmenoval vedoucí střediska Jan Dvořák.


Vandalové často ničí osvětlení také na cyklostezce u Podkrušnohorského zooparku, v Nádražní ulici, na přístupovém chodníku od čerpací stanice Shell a za střediskem KASS na Zahradní. V těchto lokalitách pracovníci technických služeb často nacházejí přestříhané kabely, zastříkaná a zničená svítidla, někdy jsou i prostřílená vzduchovkou. Velmi oblíbeným místem pro práci vandalů jsou také podchody.


Naštěstí je pryč doba, kdy lapkové často kradli kryty stožárů veřejného osvětlení. Ty jsou dnes již vyráběny z plastu, takže tyto krádeže ustaly. "Například v roce 1996 ze stožárů zmizely kryty za více než 650 tisíc korun,“ popisuje Dvořák.