Aktuální informace

Extrémní sucho zastavilo seče trávy, na trávníky útočí plevele

 

 

Tropické počasí, které trápí Česko téměř celé prázdniny, způsobilo usychání trávního porostu. “Letos jsme stihli ukončit druhou etapu sečí. Třetí byla hotova na větší části města, když jsme sekání trávy, která kvůli suchu přestala růst, zastavili,” říká ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.  

 

 I přesto se na trávnících objevují traktůrky se sekačkami i pracovníci technických služeb s motorovými kosami. “Suchu odolávají plevele, které se množí. Příkladem může být vojtěška, šťovík či řebříček obecný,” říká vedoucí provozovny veřejné zeleně Daniel Voborník. Proto jsou travnaté plochy stále pod kontrolou a mechanizace i pracovníci technických služeb likvidují pravidelně přemnožený plevel. 

 

 Za normálního počasí mají seče svůj harmonogram. Během roku posekají technické služby jednotlivé úseky čtyřikrát, záleží na počasí. “Flexibilně reagujeme na aktuální potřeby, takže se může stát, že některé úseky jsou posekány i dříve, než je uvedeno v harmonogramu, nebo naopak později. Aby byly trávníky stále pěkně upravené, využíváme i služeb dodavatelské firmy, která nám pomáhá,” popisuje standardní průběh roku Koblížek. 

 

 Na seči se podílí z technických služeb dvacet až pětadvacet pracovníků, kterým v práci pomáhají traktůrky, malé náklaďáky, motorové kosy, pojízdné sekačky či mulčovače. “V sezóně se seká každý den. Výjimku tvoří dny, kdy vytrvale prší nebo je naopak extrémní sucho jaké je letos a tráva neroste,” upřesnil Daniel Voborník.