Aktuální informace

Fontány zůstávají čisté, vandalové se jim letos vyhýbají

 

            Lumpové a vandalové se letos zatím zdaleka vyhýbají fontánám ve městě. Technické služby se od jara nesetkaly s poškozením mechanismů ani s výraznějším znečištěním. Dokonce nebyl letos nikdo přistižen při koupání v bazénku u fontán. “V tomto ohledu je letošní rok opravdu výjimečný. V předchozích letech se nepřizpůsobiví obyvatelé na fontánkách vyřádili, hlavně bazénky znečišťovali velkými kusy odpadu. Bylo by dobré, kdyby letošní trend vydržel,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

            O fontány se pracovníci Technických služeb musí starat, i když jim jejich práci nekomplikují vandalové. “Je zapotřebí doplňovat vodu a provádět běžnou údržbu mechanismů. O čistotu vody se u většiny fontán stará filtrace, jen kašna na náměstí jí nemá, takže se voda čistí chemicky,” uvedl vedoucí provozovny Pomocného hospodářství TSmCh Juraj Szabo.

 

            Vodní hladiny bazénků také občas znečistí papíry či pytlíky nafoukané větrem, pravidelně se také pracovníci starají o čistotu vody u fontány v Táboritské ulici. “V těsné blízkosti totiž stojí vzrostlý strom, ze kterého padá listí či drobné větve, ty musíme odstraňovat,” doplnil vedoucí.

 

            Technické služby se starají o vodní zařízení na náměstí 1. máje, v ulici Táboritské, Palacké, Libušině a u Jitřenky. V minulých letech byly fontány často znečištěné. Dokonce do jedné kdosi vhodil pytel cementu. Letos v zájmu vandalů fontány sice nejsou, to však neznamená, že by nekalé živly z města vymizely. Technické služby již letos přemalovávaly grafitty v podchodech, aby tam za pár dní znovu byly, po řádění neznámých lumpů pak musely vyčistit jezírka v hlavním parku a na Březenecké, kam někdo vhodil celý odpadkový koš nebo kryty od lamp.