Aktuální informace

Fotobuňky rozpoznají tmu, zataženo i mlhu

 

Chomutov 2.11.2012 - Technické služby modernizují veřejné osvětlení. Pouliční svítilny jsou nově řízeny fotobuňkou, která automaticky reguluje zapínání i vypínání lamp v závislosti na intenzitě denního světla. „Obyvatelé si změny všimnou zejména tehdy, když se lampa rozsvítí i při zatažené obloze nebo v mlze. Především v zimním období je tato funkce fotobuněk velmi užitečná,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Rozvaděče osvětlení spínají nyní dva typy fotobuněk. Klasické se aktivují při zaznamenání

 

jakéhokoli zdroje světla. “To znamená, že tyto fotobuňky reagují jak na nasvětlení automobily, tak i na zdroje světla ve svém okolí,” vysvětlil vedoucí provozovny údržby veřejného osvětlení Jan Dvořák s tím, že pracovníci Technických služeb musejí v těchto případech upravovat nastavení citlivosti fotobuňky. Taková situace nastává třeba i v zimě, když napadne sníh a jasně bílá barva světelné podmínky v okolí fotobuňky změní.

 

 Druhým typem zařízení jsou modernější fotobuňky, které reagují pouze na vlnovou délku denního světla. Jiné nasvětlení pak na ně nemá žádný vliv. Samy zaznamenají změnu intenzity světla, například při prudkém dešti, zatažené obloze nebo mlze, a ihned se aktivují. “Osvětlení je tedy spínáno v závislosti na skutečných povětrnostních podmínkách,” doplnil Jan Dvořák.

 

 Technické služby se starají o 5 962 svítidel připojených na 98 rozvaděčů. Z tohoto počtu je již 63 rozvaděčů spínáno pomocí automatického zařízení. Fotobuňky jsou rozmístěny po celém katastrálním území města. “Jsou však místa, kde s ohledem na polohu rozvaděče je nyní použití fotobuňky nevhodné. I tato místa ale budou postupně osazena novými kvalitními fotobuňkami,” dodal ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.