Aktuální informace

Investice do likvidování černých skládek se stále zvyšují

 

Chomutov 26.10.2012 - Každý den svážejí dva vozy Technických služeb odpad z černých skládek vytvořených neukázněnými obyvateli v různých částech města. Likvidace takových skládek stojí miliony ročně. „Tyto peníze bychom přitom mohli smysluplně investovat do jiných, pro obyvatele potřebnějších oblastí,“ podotkl náměstek primátora Martin Klouda.

 

 Nezodpovědní lidé se zakládáním černých skládek zbavují převážně velkých kusů odpadu, jako jsou staré sedačky či lednice. Technické služby přitom právě pro tento účel provozují hned čtyři sběrné dvory, kam lidé mohou bezplatně nepotřebné vybavení bytů a jiné věci odvézt. Kromě toho jsou v ulicích města rozmístěny velkoobjemové kontejnery, do kterých je také možné tento odpad umístit. Kdy a kde jsou tyto kontejnery k dispozici uvádí Technické služby na svých internetových stránkách www.tsmch.cz. Tam lidé také mohou vyčíst otevírací dobu jednotlivých sběrných dvorů.  

 

 Do areálu překladiště Odpadového hospodářství města Chomutova v Pražské ulici svezli letos pracovníci Technických služeb k dotřídění 320 tun komunálního a velkoobjemového odpadu z černých skládek a více než 6 tun pneumatik.  „Náklady na svoz a likvidaci vytříděných odpadů z černých skládek činily v loňském roce více než tři miliony korun. Každoročně se objem tohoto odpadu navyšuje,“ informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek. V příštím roce se počítá s náklady až ve výši 3,6 milionů korun.

 

Lidé se nejčastěji tímto nezákonným způsobem zbavují věcí na Písečné, Kamenné, Zahradní, Březenecké a Kadaňské. „Černé skládky většinou obsahují nábytek, koberce, lina, toalety, umyvadla, elektrospotřebiče, rozebraná jádra z panelových domů nebo pneumatiky,“ vyjmenoval Miroslav Šulta, provozně-technický náměstek TSmCh.

 

 Za černou skládku je považováno nejen odložení odpadu na odlehlých místech města, ale i vedle kontejnerů na komunální odpad. Neukáznění lidé mohou za zakládání skládek dostat vysokou pokutu.