Aktuální informace

Kompost se díky drtiči dostane k lidem rychleji

 

Kompost pro zahrádkáře i ke hnojení městských záhonů bude vznikat rychleji. Technické služby totiž zakoupily drtič kompostu Zago, který výrazně urychlí proces zrání bioodpadu v aerobním fermentoru a zároveň zvýší kapacitu kompostárny. “O vzniklý kvalitní kompost byl ze strany veřejnosti velký zájem, jeho vydávání však bylo přímo závislé na jeho množství. Nyní tedy budeme schopni uspokojit více zahrádkářů,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Nový stroj slouží k drcení a míchání substrátu ke kompostování, tedy menších větví, posekané trávy či zbytků ovoce a zeleniny. “Řezání a zároveň míchání zajišťují čtyři horizontálně umístění takzvaní šneci. Celý stroj je vyroben z vysoce tvrzené oceli, čímž se zvyšuje jeho životnost,” vysvětlil vedoucí úseku odpadového hospodářství Marek Pohl.

 

Drcením upravený odpad o velikosti maximálně dvou centimetrů se poté přesune do fermentoru, který ho zahřívá, provzdušňuje a hygienizuje. Tento proces trvá dva dny, díky drtiči se může tato doba o několik hodin zkrátit. Na vyhrazené ploše kompostárny pak tento meziprodukt dozrává asi jeden měsíc a stává se z něj kvalitní kompost k hnojení zahrad a záhonů.

 

Drtící a míchací vůz Zago zakoupily technické služby za 1 188 tisíc korun. “Náklady na pořízení byly uhrazeny z rozpočtu technických služeb,” informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.