Aktuální informace

Lidé si fontány pletou s odpadkovými koši či koupalištěm

 

Na první pohled bezproblémový provoz fontán ve městě vyžaduje značné úsilí pracovníků Technických služeb města Chomutova (TSmCh). Musejí totiž vynaložit dost sil na to, aby vodní stavby fungovaly po celou sezonu tak, jak mají. Údržbu znesnadňují sami obyvatelé města. „Tato malá vodní díla jsou mezi lidmi velmi oblíbená. Fontány vhodně umocňují atmosféru klidu a odpočinku, obyvatelé si ale této přednosti často neváží,“ uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

 Problémy způsobují vandalové, kteří do vody házejí odpadky, například lahve, papírky či kameny. „Vyndávali jsme dokonce i pytel cementu,“ potvrdil nevhodné chování lidí vedoucí provozovny Pomocného hospodářství TSmCh Juraj Szabo. Neznámý poberta neušetřil Chomutov ani známého triku s vylitým saponátem, který fontánu i její okolí pokryje nadýchanými obláčky pěny. Náprava takového vandalského kousku však obnáší hodiny práce. Celá fontána se totiž musí vypustit, vyčistit a poté znovu naplnit. Samostatnou kapitolou jsou krádeže nejrůznějších součástí fontán, ať už trysek nebo osvětlení.

 

 Někteří rodiče nechávají své děti, aby se v nádržích okolo fontán koupaly. Kromě porušování hygienických pravidel přitom riskují i úraz. „Fontány nejsou pro koupání lidí konstruované, často jsou z hrubého kamene, ze dna a stěn mohou vyčnívat různé součástky,“ upozornil ředitel Technických služeb Zbyněk Koblížek.

 

 V současné době dvě fontány nefungují. U Jitřenky je poškozená UV lampa. Náhradní osvětlení je ale již objednané. Jakmile dodavatel lampu doručí, pracovníci Technických služeb provoz fontány obnoví. Větší problém je s fontánou v Libušině ulici. „Od 7 května, kdy ji soukromá firma uvedla po druhé reklamaci do zkušebního provozu, zjišťujeme netěsnosti. Od samého začátku jsou s fontánou potíže. Ztrácí se tam totiž voda. Za čtyřiadvacet hodin i šestnáct kubíků,“ upřesnil Szabo. Netěsnosti se pracovníci snaží odstranit, zatím se to však zcela nepodařilo. 

 

 Technické služby zajišťují provoz pěti fontán na náměstí 1. máje, v Palackého, Táboritské a Libušině ulici a u Jitřenky. V provozu jsou od jara do podzimu. Při tropických letních teplotách je třeba častěji kontrolovat kvalitu vody a čistotu filtrů, fontány spotřebují i větší množství vody. Na zimu se všechny fontány vypouštějí a některé jejich součásti demontují.