Aktuální informace

Parné dny osvěžily kapky kropicích vozů

 

Parné tropické dny zpříjemnily Chomutovanům Technické služby sprškami vody. Po tři nejteplejší dny v druhém červnovém týdnu vyjížděly do ulic kropicí vozy a zkrápěly ulice studenými kapkami. “Slunce dokáže ulice města doslova rozžhavit a hlavně starší či nemocní lidé to špatně snášejí. Přesto i v tomto počasí z různých důvodů musí vyjít ven. Zvlhčování vzduchu vodou z cisteren je jediný způsob, jak od veder trochu ulevit a alespoň trochu zpříjemnit pobyt na ulici,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Kropicí vůz poprvé vyjel v pondělí 9. června, kdy se teploty vyšplhaly do tropických výšek. “Vzduch jsme osvěžovali od půl jedenácté dopoledne do půl šesté odpoledne, podobně tomu bylo další dva dny. V úterý rozstřikovaly vodu dva kropiče současně,” sdělil vedoucí provozu Dopravy Samir Kharboutli. Jeden vůz spotřeboval průměrně třicet kubíků vody denně.

 

Vodou osvěžují Technické služby hlavní ulice města, po projetí vozu je vzduch vlhčí a lidem se v rozpálených ulicích lépe dýchá. Klesne i pocitová teplota. “Zkrápění ulic zajišťujeme, jakmile teploty tři dny po sobě vystoupí nad osmadvacet stupňů Celsia. Vodu čerpáme z veřejného řadu, takže splňuje všechny hygienické normy,” doplnil ředitel Technických služeb Zbyněk Koblížek. Voda je obohacena o příjemnou vůni “ledový vítr”.

 

Vozy skrápí silnice vpředu dvěma kropidly, vzadu pak tlaková lišta zvlhčuje vzduch mlžící tryskou.