Aktuální informace

Pietu obřadu zajistí nový vůz i žulové schody

 

Chomutov 1.10. 2012 - Díky novému pohřebnímu vozu Technických služeb města Chomutova bude odvoz zesnulých komfortnější. Volkswagen Transporter v pohřební úpravě vypadá velmi pietně a díky jeho vkusně upravenému vnitřku i decentnímu zevnějšku dodá okázalost i smutečním průvodům. „Vozy pohřební služby jsou samozřejmě často využívány, proto musejí být v technicky dobrém stavu. Pokud starý vůz doslouží, okamžitě jej musí nahradit nový. Tento je navíc opravdu vkusný a spolehlivý,“ uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Technicky se nový Volkswagen neliší od běžného auta této značky, rozdílná je ovšem pohřební úprava. „Výbavu zadního nákladního prostoru tvoří dva výsuvné katafalky, na nichž se převáží rakev se zemřelým,“ popsal ředitel technických služeb Zbyněk Koblížek.

 

Bezproblémovou manipulaci s rakví usnadňuje podlaha opatřená nerezovým plechem, horní část vozu je pak obložena imitací třešňového dřeva. „Takto je vůz upraven z toho důvodu, abychom zajistili apartní vzhled otevřené zadní části vozu při pohřbech uvnitř hřbitovních areálů,“ vysvětlil Stanislav Drexler, vedoucí pohřební služby. Okna jsou ozdobena čalouněnou imitací zapadajícího slunce. Zadní část vozu je možné ozvučit reprodukovanou hudební produkcí, například v případě pohřebních průvodů.

 

Technické služby koupili nový automobil za zhruba 750 tisíc korun. Stávající vozový park pohřební služby tvoří ještě Mercedes Vito a starší typ vozu Volkswagen Transporter. Pohřební služba se kromě nového vozu může pochlubit také zrekonstruovanými vstupními schody do obřadní síně. Loni se podařilo opravit jedny, letos druhé. Oboje jsou z přírodní žuly, působí tak velmi vzhledně.