Aktuální informace

Počet ukradených kanalizačních krytů nestoupá i díky všímavým lidem

 

Bezpečí obyvatel města stále narušují zloději, kteří ročně ukradnou desítky kanalizačních poklopů a vpustí. Loni jich zmizelo celkem čtyřiašedesát, tedy zhruba stejně jako v roce 2012. „Toto číslo nestoupá hlavně díky všímavým lidem, kteří na lapky upozorňují strážníky. Poklopy se tak mnohokrát vrátí na své místo. Přesto zloději způsobují stále nemalé škody,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Technické služby loni za nové poklopy a vpusti zaplatily přes sto tisíc korun bez daně. Celkem se zlodějům z celého města podařilo ukrást 14 poklopů, 20 mříží, 27 podélných odvodňovačů a 3 dvorní vpusti. „Jakmile krádež zjistíme, dáme na místo nový poklop. Pokud se již tento typ nevyrábí a nemáme jej k dispozici, díru provizorně zajistíme a v nejbližší době vpusť upravíme tak, abychom tam mohli položit jiný typ poklopu,” vysvětlil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek. Na některá místa lze použít plastové kryty, nehodí se však všude.

 

Podobně jako předloni řádili zloději nejčastěji v ulici Palackého a Písečná. Jen z těchto dvou ulic zmizelo šestadvacet kusů krytů. “V Raisově ulici v únoru někdo ukradl v jednom dni šest mříží, způsobil tím škodu přesahující šestnáct tisíc korun,” doplnil vedoucí provozovny Místní komunikace Vladimír Hurník.

 

V poslední době krádeží ubývá díky spolupráci s městskou a státní policií, které zvyšují počet kontrol sběren. „Těch se často zúčastňují naši pracovníci a hledají odcizený městský mobiliář," dodal Koblížek. 

 

Jedna kanalizační vpusť stojí dva až pět tisíc, podle konkrétního typu.