Aktuální informace

Předpověď se potvrdila, vandalové řádí víc

 

Téměř sto tisíc korun stály loni opravy poškozených částí veřejného osvětlení ve městě. Potvrdila se tak předpověď o stále agresivnějším chování vandalů. Loňský rok byl podle statistik Technických služeb města Chomutova (TSmCh) v tomto ohledu zdaleka nejhorší. Náklady na nápravu škod se meziročně navýšily zhruba o deset tisíc. “Jakmile pracovníci Technických služeb zjistí závadu na veřejném osvětlení, ihned ji opraví, aby byla zajištěna bezpečnost a obyvatelé města řádění vandalů pocítili co nejméně. Je to však nekonečný boj,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Pracovní čety Technických služeb strávili nad opravami po pobertech loni více než 1 400 hodin, vyřešit museli 967 komplikací. “Jednalo se především o poškozené kryty stožárů, odcizené pojistky nebo poškozená svítidla,” informoval vedoucí provozovny veřejného osvětlení Jan Dvořák.

 

 Ničivá práce zlodějíčků se nejvíce projevuje v centrálním parku, kam Technické služby vyjíždějí k opravám téměř každý den. Další oblíbenou lokalitou vandalů je cyklostezka u zooparku, Nádražní ulice nebo prostor za střediskem KASS na Zahradní. Opraváři zde často nacházejí přestříhané kabely, zastříkaná a zničená svítidla, jež bývají navíc i prostřílená vzduchovkou. Náklady na opravy poškozených částí osvětlení Technické služby zahrnují do svého rozpočtu. Ze zkušeností počítají s navýšením těchto částek i v letošním roku. Organizace má ve městě na starosti 5 962 svítidel, krádežím se snaží preventivně předcházet. V minulosti například pracovníci Technických služeb vyměnili kovové kryty stožárů za plastové. Kovové totiž často končily ve sběrně.