Aktuální informace

Psi mají v Chomutově svoje WC (aktualizováno)

 

Chomutov 10. 10. 2012 – Chomutovští psi dostali svůj první psí záchod. Je v Bezručově ulici za obchodem Penny. Po rozdávání zásobníků a sáčků na psí exkrementy tak město poskytuje další novou službu. „Chceme čisté město, kde budou moci běhat děti v čisté trávě, proto se snažíme majitele psů motivovat. Nejprve jsme jim rozdali užitečné pomůcky, teď vzniklo pěkné místo pro venčení psů,“ sdělil náměstek primátora Martin Klouda. Pokud se osvědčí, může vzniknout i na jiných místech ve městě.

 

 Psí WC je ohraničená písková plocha, jejíž součástí je kromě odpadkového koše i tzv. pisoár. Je to 60 cm vysoký sloupek, který vypadá jako kryt lampy veřejného osvětlení. Princip využívá přirozeného chování psů, pro něž je denní nutností označovat svůj revír močí. Vznikne tak pachová stopa, která je neodolatelným lákadlem pro další psy. „Venčení psů je přirozené, ale můžeme mu dát určitý řád a prostor. Pak nebudou psi obtěžovat ostatní znečištěnými trávníky, lampami, ulicemi a poničenými stromy a fasádami domů,“ doplnil náměstek Klouda. Psí záchodek vybudovali pracovníci Technických služeb města Chomutova.

 

 V Chomutově je hlášeno 5,5 tisíce psů. Ti ve velké míře znečišťují veřejná prostranství, na což si spousta občanů stěžuje. Město proto motivuje a vychovává jejich majitele. Začátkem roku dostali praktické zásobníky s igelitovými sáčky, jež jim zjednoduší úklid po svých domácích mazlíčcích v ulicích. Nyní mohu přijít se svými psy vyzkoušet i první místo ve městě, které je právě venčení psů určené.