Aktuální informace

S prvním sněhem neměly technické služby problémy

 

Chomutov 19.12.2012 - Bezpečnou sjízdnost silnic a schůdnost chodníků zajistily Technické služby města Chomutova (TSmCH) po první větší nadílce sněhu. Pracovníci z terénu hodnotili situaci jako klidnou a bez komplikací. “Je naší prioritou, abychom údržbu silnic i chodníků zvládli bez problémů i bez pracovníků veřejné služby. Jistě nás i letos čekají kalamitní stavy. Jsme na ně připraveni, pracovníky ve veřejné službě jsme ve spolupráci s úřadem práce operativně nahradili nezaměstnanými, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

 V prosinci spotřebovaly Technické služby zhruba 200 tun soli a 130 tun drtě. “Od začátku prosince sypeme a plužíme v podstatě každý den,” informoval vedoucí provozovny místních komunikací Vladimír Hurník.

 

 Nepříjemná byla situace o uplynulém víkendu, kdy pršelo a v nočních hodinách mrzlo. Přestože pracovníci TSmCH díky předpovědí preventivně posypali téměř všechny chodníky drtí, v noci na posyp znovu napršelo a vše umrzlo. „Chůze na některých úsecích byla v dopoledních hodinách prakticky nemožná. Zde je vidět, jak zanedbatelné jsou možnosti lidí a techniky bojovat s takovou sílou přírody,“ řekl Hurník. Do boje s ledovkou se pustili i sami obyvatelé města a vlastními silami upravili alespoň kousky před svými domy tak, aby se po nich dalo bezpečně chodit.

 

Od sobotního rána až do pondělních ranních hodin se nezastavily čtyři velké sypače a sedm menších posypových vozů. Sjízdnost i schůdnost komunikací tedy byla i přes náhlý kalamitní stav zajištěna ve lhůtách stanovených plánem zimní údržby. Jen o tomto víkendu spotřebovaly technické služby 40 tun soli, 14 hektolitrů solanky a 42 tun drti.

 

 Sněhu zatím není velké množství, navíc přišla obleva. Technické služby sníh tedy jen shrnovaly pluhem, nebylo zapotřebí jej nakládat na nákladní auta a odvážet na skládku.

 

 V minulých letech se velmi osvědčila pomoc soukromých firem. Jejich technika se starala o úklid parkovišť nebo ulic, kde se řidiči odstavují svá auta. Technické služby se tak mohly zaměřovat na hlavní i vedlejší silniční tahy. “Také letos s touto spoluprací počítáme. Je to velká služba pro řidiče, nahrnutý sníh velmi komplikuje již tak nesnadné parkování. Externí firmy nám tuto činnost velmi usnadnily,” řekl ředitel TSmCh Zbyněk Koblížek.

 

 Pracovníci Technických služeb navezli již v létě do skladů tisíc tun soli. Za listopad sypače spotřebovaly jen čtyři tuny soli a jednu tunu drti. Pro letošní zimu jsou plánované náklady na údržbu komunikací ve výši sedmi milionů korun, zatím dosáhly zhruba půl milionu.