Aktuální informace

Sjízdnost komunikací netestuje stroj, ale zkušený technik

 

Zima o sobě letos dala vědět velmi brzy a prověřila tak připravenost Technických služeb. Zkušení pracovníci se však zaskočit nenechali a včas vyjeli do ulic likvidovat následky sněžení. “Lidé však musejí být také zodpovědní a opatrní, naše technika nemůže být všude hned, přestože na změnu počasí reagujeme včas,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Zatímco mnoho věcí dnes již řídí počítače, start sypačů a pluhů závisí čistě na lidském faktoru. Od 1. listopadu je čtyřiadvacet hodin denně v pohotovosti dispečink Technických služeb, který monitoruje aktuální stav počasí. “Technik, který je ve službě, vyjíždí v pravidelných intervalech osobním autem do ulic města a sám se tak přesvědčí, zda je sjízdnost komunikací v pořádku nebo ne,” uvedl vedoucí údržby komunikací Vladimír Hurník. V závislosti na počasí zkouší pracovník se služebním vozem sjízdnost každou hodinu, maximálně každou druhou. Ze zkušenosti již zná nejrizikovější úseky silnic, ty tedy projíždí nejdříve. Vizuálně samozřejmě kontroluje i stav chodníků a okolí.

 

Jakmile nastane takzvaná závada ve sjízdnosti, tedy situace, kdy komunikace nejsou bezpečně sjízdné nebo schůdné, okamžitě do služby povolá obsluhu sypačů, pluhů, traktorů a multicar.

 

Řidiči techniky pro zimní údržbu musí pak do třiceti minut vyjet. Komunikace ve skupině  I.třídy důležitosti, kam se zařazují trasy autobusů a trolejbusů, musí ošetřit do čtyř hodin od výjezdu. Do dvanácti hodin od výjezdu pak musejí být bez problémů sjízdné páteřní komunikace a poté se technika zaměří na ostatní.

 

O komunikace se přes zimu stará celkem třiatřicet vozů, mezi ně patří čtyři velké sypače, sedm multicar, třináct traktorů, pět vozů pro odvoz sněhu, tři nakladače a jedno dispečerské vozidlo. “Údržba komunikací však není jen o technice, je mnoho míst, která musejí naši zaměstnanci uklízet ručně. Například zastávky MHD, schodiště nebo lávky,” upozornil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

Technické služby se v Chomutově starají o dobrou sjízdnost 112 kilometrů silnic a schůdnost 162 kilometrů chodníků. Sníh odklízejí i z parkovišť. Podle situace se komunikace ošetřují solí, které je pro nadcházející sezónu připraveno tisíc tun, drtí nebo pískem. Napadaný sníh je podle potřeby odvážen na skládku.