Aktuální informace

Svoz bioodpadu končí, začne opět zjara

 

Na konci listopadu Technické služby ukončí svoz bioodpadu z hnědých kompostejnerů. Důvodem je velký pokles tohoto druhu odpadu v zimních měsících, lidé již nevyhazují posekanou trávu či odřezané větévky ze zahrad. “Znamenalo by to, že bychom vyváželi poloprázdné kontejnery. Svoz přes zimu by tak představoval zbytečný nárůst finančních prostředků,” vysvětlil náměstek primátora Martin Klouda.

 

Ukončení svozu bioodpadu je každoročním pravidlem. Technické služby se na něj opět zaměří v březnu příštího roku. “Tyto termíny však každý rok operativně upravujeme. Například v roce 2009 jsme kvůli příznivému počasí začali kompostejnery vyvážet již v půlce února,” informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

První hnědé, sto dvaceti litrové, nádoby na rozložitelný odpad umístily technické služby do města již v roce 2006, nyní jich je ve městě již 2 649. Termíny svozu jsou každý rok v únoru nebo březnu zveřejněny na webu Technických služeb www.tsmch.cz, lidé v lokalitách, kde jsou kompostejnery k dispozici, dostávají zjara informační leták do svých schránek.

 

Do kompostejnerů patří například zbytky ovoce a zeleniny z domácností, posekaná tráva i uřezané větévky či keříky ze zahrad. Společně s bioodpadem z ulic města pak vše skončí ve fermentoru, tedy v zařízení, které umí z rozložitelného odpadu udělat kompost. Technické služby ho využívají k hnojení záhonů ve své správě, lidé si ho mohou odvézt k upotřebení na své zahrady.