Aktuální informace

Technické služby bojují s vedry, zachraňují rostliny a osvěžují Chomutovany

 

V parných tropických dnech mají kropící vozy Technických služeb města Chomutova na pilno. Každý den se starají, aby před smrtícím sluncem zachránily městskou zeleň. Ve dnech, kdy teploty vystoupí nad třicet stupňů Celsia, zkrápějí i chomutovské ulice. “Kropením se smyje prach, ochladí se vozovka, zvlhčí a očistí se vzduch a sníží se tvorba přízemního ozonu,” vysvětluje důvody zkrápění ředitel Technických služeb Zbyněk Koblížek.

 

Vozy vyjíždějí především do oblastí s vyšší koncentrací lidí. Každá ze dvou velkých kropiček má stanovenou trasu. Jedna jezdí v centru města, okolí nemocnice a nákupních center. Druhá vyráží pravidelně na sídliště od Březenecké po Písečnou, kde projíždí páteřní komunikace a hlavní silnice. “Dní, kdy kropicí vozy vyjely ochlazovat silnice bylo zatím čtrnáct.  Vozy najely přes čtrnáct set kilometrů a vypotřebovaly přes 550 kubíků vody,” říká vedoucí provozu dopravy Samir Kharboutli.

 

O zeleň se v parních dnech starají dvě velké a dvě malé kropičky. “Nejvíce jsou ohroženy květiny na stožárech, v pyramidách, nově vysázené letničky a mladé stromy, které zatím nemají příliš rozvinuté kořeny. Některé rostliny především ve velkých květináčích přes veškerou naší snahu slunce spálilo,” popisuje situaci vedoucí provozovny zeleně Daniel Voborník. Kropící vozy se v podstatě nezastaví. “Třeba zeleň v silničních ostrůvcích na sídlištích či Palacké a na kruhových objezdech se zalévají od tří hodin ráno,” dodává Voborník.  V nejparnějších dnech kropičky zalévají od rána do pozdního odpoledne a o víkendu, kdy byly teploty nejvyšší, Technické služby zalévaly také od 21 hodin do rána. 

 

Kromě záchrany rostlin a osvěžení obyvatel města musí kropičky také plnit svou roli v komplexním blokovém čištění.