Aktuální informace

Technické služby novou výsadbu konzultují s Chomutovany

 

Chomutov 23.11.2012 - Letošní počasí přeje výsadbě nových rostlin. Půda není rozmočená a pořád je dostatečně teplá na to, aby pracovníci technických služeb nové stromky i květiny pohodlně zasadili a ty se přitom správně zakořenily. Stávající rostliny je nyní třeba připravit na zimu. “Starost o rostliny je každoroční koloběh prací. Jsou však velmi důležité pro vzhled města,” řekl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Na vybraná místa sází v těchto dnech pracovníci technických služeb dřeviny, celkem jich přibude zhruba pět set. “Drtivou většinu výsadby jsme konzultovali s obyvateli konkrétních částí města některé druhy pak vysadili na jejich žádost,” uvedl vedoucí úseku veřejné zeleně technických služeb Daniel Voborník.

 

Na osm desítek keřů ptačího zobu přibylo v ulici Březenecká, desítky rododendronů, jalovců a svídy ozdobí prostory Nezvalovy ulice a 17. listopadu. Padesát bobkovišní pak zasadili zahradníci v Cihlářské, téměř dvě stovky tavolníků zas v Kamenné a za Chomutovkou. Tam pak porostou i skalníky, stejně jako v Kadaňské.

 

Výčet nových rostlin doplňuje i každoroční výsadba letniček. Těch už je v zemi 350 kusů. ”Rostliny, které kvetou zjara je lepší vysadit je na podzim, zakoření a pak mohou brzy kvést, jinak to trvá déle. Většinu rostlin sázíme právě na podzim,” vysvětlil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

Počet letos vysázených rostlin je srovnatelný s loňským rokem, lokality výsadby se samozřejmě mění. Loni zasadily technické služby stovky dřevin do pásu podél komunikace na Písečné a Kamenné. Oproti loňsku však letos poroste více nových stromů. Ve městě jich přibude 190, většina na bývalé ploché dráze na Lipské.

 

Dřív, než přijdou větší mrazy, musí technické služby stihnout připravit choulostivé keře a záhony růží na zimu. Jednotlivé rostliny přikopčí hlínou nebo celé vybrané záhony zakryjí chvojím.