Aktuální informace

Technické služby zahajují výdej kompostu zdarma

 

Kvalitní kompost si opět mohou lidé odvézt na své zahrádky. Technické služby totiž od poloviny března zahajují výdej ze skládky v Pražské ulici. “V minulých letech byl o tuto službu velký zájem, proto v letošním roce pokračuje. Na výrobě kompostu se podílejí i sami lidé, kteří během roku třídí bioodpad, ten tvoří základ pro zpracování. Kvalitní hnojivo je tedy odměnou pro zodpovědné obyvatele,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Pravidla pro vydávání hnojiva zůstávají stejná. Lidé si nejprve musí vyzvednout odběrovou kartu ve vážním domku skládky v Pražské ulici. S tou se pak mohou dostavit pro kompost, počet odběrů a množství bude do karty zaznamenáno. “V sezóně může být kompost vydán jednomu zájemci šestkrát. Pokud si ho sám naloží, zaplatí pouze 36 korun za vážení vozidla,” doplnil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek. Na telefonním čísle 731 411 779 si mohou lidé ověřit, jestli je hnojivo připravené k vyzvednutí.

 

Kompost vzniká ze svezeného bioodpadu, posečené trávy i uřezaných větví ze stromů. Tyto materiály se nejprve nadrtí na maximálně dva centimetry velké kusy díky drtiči bioodpadu Zago. Drobné kousky pak může rychleji zpracovat zařízení na přeměnu biologicky rozložitelného odpadu Fermentor EWA. Ten vše mísí, zahřívá a za účasti mikroorganismů vytváří hygienizovaný a již nezapáchající produkt, který dozraje na ploše kompostárny. Celý proces je bedlivě sledován, aby výsledek byl co nejkvalitnější. “Před použitím podrobujeme kompost chemickému a mikrobiologickému rozboru,” řekl Zbyněk Koblížek.

 

Loni si pro hnojivo přijelo 597 zahrádkářů, ze skládky si ho odvezli 462 tun. Kompost však neslouží pouze zahrádkářům. Jelikož jím Technické služby hnojí i záhony ve městě, mají z něj přínos i ostatní obyvatelé ve formě bohatě kvetoucích květin v blízkosti jejich obydlí.