Aktuální informace

Trendy se prosazují i v pohřebnictví

 

Na moderní prvky i žádané novinky reagují Technické služby při zařizování pohřbů. Přestože v této oblasti zůstává mnoho požadavků tradičních, oproti minulým letům se změnil třeba vzhled parte nebo smuteční výzdoba. Důkazem modernizace je také klimatizace v obřadní síni. “Je samozřejmé, že trendy se dotýkají všech oblastí a pohřebnictví není výjimkou. Technické služby tedy pružně reagují a většině požadavků se snaží vyhovět,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Ve vzhledu parte zůstává tradiční černá barva. Dříve se však používala silná linka v orámování, dnes je žádanější elegantní slabá. Změna vzhledu je patrná i u smuteční výzdoby. “Dnes se kromě živých používají i umělé věnce a květiny. Oproti minulým papírovým a voskovaným výrobkům, jsou nyní velmi pěkné a působivé,” uvedl Stanislav Drexler, vedoucí Pohřební služby Technických služeb města Chomutova.

 

Ve vazbách se v současnosti používají i exotické květiny, dříve se tyto kytice skládaly spíše z růží, karafiátů či gerber. Rozdíl je i v materiálu, ze kterého je vyrobené zdobení, například stuhy. Jsou velmi kvalitní a vypadají lépe.

 

Při obřadech si často lidé přejí živou hudbu. Technické služby zajišťují tuto produkci formou dua varhany a housle. “Tato varianta je velmi profesionální. Dokážeme ale vyhovět i požadavku na reprodukovanou hudbu, tu však není možné nijak upravit a hůře se reaguje na různé situace, například při nevolnosti pozůstalých,” vysvětlil Drexler. Při obřadu se ale může také propojit živá hudba s reprodukovanou.

 

Rok od roku stoupá počet pohřbů bez obřadu. “Ty v minulosti nebyly vůbec,” doplnil vedoucí. Důvod je prostý, lidé se snaží ušetřit, proto se stále častěji přiklání i k této volbě.