Aktuální informace

TSMCH seřizují věžní hodiny i městské fontány

 

Chomutov 4. leden 2013 - Zaměstnanci Technických služeb města Chomutova se starají mimo jiné také o věžní hodiny, fontány či dopravní signalizaci. “Jedná se o pravidelné kontroly, údržbu i opravy. Málo kdo ví, že právě tyto činnosti mají na starosti Technické služby,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

Aby hodiny na věži odbíjely správně a ukazovaly přesný čas, je zapotřebí je pravidelně promazávat a seřizovat. “Jelikož hodiny mají mechanický pohon, který je velice náchylný na změny teplot, musí se kontrolovat nejméně dvakrát do měsíce,” informoval vedoucí střediska provozovny veřejného osvětlení Technických služeb Jan Dvořák. Pracovníci také dvakrát ročně ručičky hodin posouvají, to když se mění zimní čas.

 

Neméně důležitá je také správa městských fontán. Technické služby se starají o vodní zařízení na náměstí 1. máje, v ulici Táboritské, Palacké, Libušině a u Jitřenky. Fontány představují starost od jara do podzimu. “Začátkem sezony namontujeme čerpadla i různá svítidla, napustíme vodu a zrevidujeme zařízení, které fontánu řídí. Na konci sezony zas vše sundáme, vypustíme vodu a vše připravíme na zimu,” informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

 Také při chodu fontán je pracovníci úseku veřejného osvětlení pravidelně kontrolují a provádí běžnou údržbu, jako je například čištění vody či výměna nefunkčních žárovek ve svítidlech. Velkou pozornost musí také věnovat strojovně fontán, protože jsou umístěny pod úrovní terénu a tudíž se komplikovaně odvětrávají. Údržbáři se tedy musí postarat, aby se tam nesrážela vlhkost. To by mohlo vést i k případné poruše.

 

Technické služby mají ve správě i šest světelných křižovatek. Jejich signalizaci musí kontrolovat každý pracovní den. V návěstidlech jsou instalovány sice otřesuvzdorné žárovky, ale i ty mohou přestat svítit a pracovník Technických služeb je musí ihned vyměnit.  Jak se ukázalo, více poruchové jsou světelné zdroje s technologií LED filtrů. Ty jsou použity na křižovatce ulic Blatenská a Moravská, poté u Nových Spořic. Porouchané filtry se již nedají opravit, jedinou možností je výměna. Tyto křižovatky tedy vyžadují velmi pečlivou a pravidelnou kontrolu.