Aktuální informace

Volnou část hřbitova zřejmě zaplní epitafní desky

 

Technické služby rozšíří prostor pro pohřbívání pod epitafní desky. Stávající místa pro tento druh pohřbívání budou totiž v letošním nebo příštím roce zaplněna. “Musíme reagovat včas, abychom se poté nepotýkali s problémem nedostatku. S magistrátem jsme tedy začali jednat o projektu, podle kterého bychom upravili volnou část hřbitova k tomuto účelu,” informoval náměstek primátora Martin Klouda.

 

Nyní je pro pohřbívání pod epitafní desky volných asi deset míst, pár jich ještě přibude po evidenci neproplacených, o které se již nikdo nestará. “Loni jsme pronajali devět těchto prostranství, dříve to bylo i patnáct za rok. Pro nová místa už máme vytipovaný prostor, je však zapotřebí zde vytvořit cesty, zahradní úpravy a další věci,” vysvětlil vedoucí provozovny Pohřební služby Stanislav Drexler s tím, že vše je teprve v jednání.

 

Pohřbívání pod epitafní desky je způsob, kdy se ostatky zemřelého uloží vsypem pod přírodní desku velkou zhruba půl krát půl metru. Na desku je možné vytvořit nápis. Do tohoto prostoru se vejde až deset vsypů, jedná se tedy především o rodinná místa. Ta jsou pozůstalými udržována na vlastní náklady. Je také zapotřebí splnění určitých podmínek, které stanoví hřbitovní řád.

 

Místa pro pohřbívání pod epitafní desky jsou nyní v takzvaném „Háji vzpomínání“. Tam je také možnost uložení ostatků zemřelého na vsypovou loučku, na přání zde také pracovníci provozovny provedou rozptyl na povrch trávníku. Základním způsobem pohřbu je však stále ukládání uren do pomníčků a pohřby do země.

 

Háj vzpomínání byl založen začátkem 70. let minulého století. Evidováno je zde nyní 526 míst pro epitafní desky.