Aktuální informace

Z bioodpadu opět vzniká kompost, lidé si odváží desítky tun měsíčně

 

Technické služby začaly svážet bioodpad. Hnědé kompostejnery vyvážejí jednou za čtrnáct dní z deseti svozových oblastí. “Lidé si na používání kompostejnerů zvykli a hojně ho využívají. Stejně tak je v oblibě následné odebírání hotového kompostu, které se poskytujeme i letos,” uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

V ulicích města se nyní nachází 2 678 nádob na posekanou trávu, ořezané menší větve, slupky od ovoce a zeleniny a další odpad biologického původu. “Svezený bioodpad bude opět zpracováván na kompostárně za účelem výroby průmyslového kompostu. V současné době je kompost vydáván na kompostárně občanům zdarma,” řekl vedoucí provozovny odpadového hospodářství Marek Pohl.

 

Kompost budou technické služby vydávat až do vyčerpání zásob. Je o něj opravdu velký zájem, jen v březnu vydaly celkem více než padesát tun. Svezený bioodpad technické služby nadrtí na malé kousky pomocí drtiče Zago, fermentor odpadu kousky mísí, zahřívá a za účasti mikroorganismů vytváří hygienizovaný a již nezapáchající produkt, který dozraje na ploše kompostárny. Před použitím je kompost podroben chemickému a mikrobiologickému rozboru, aby byl výsledek co nejkvalitnější.

 

Harmonogram svozu bioodpadu najdou lidé na webových stránkách www.tsmch.cz a také v informačních letácích.