Aktuální informace

Záhony opět obohatí kompost ze zásob technických služeb

 

Chomutov 3.5.2013 - Obyvatelé Chomutova mohou prospět rostlinám na své zahrádce kvalitním kompostem. Technické služby totiž nabízejí počínaje květnem opět službu, o kterou byl loni velký zájem. “Je to vlastně odměna za to, že lidé třídí bioodpad. Z něj získáváme kvalitní kompost, který si zahrádkáři mohou zdarma odvézt,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

 Pokud si lidé kompost sami naloží, za kompost nic nehradí. Výjimkou je jen poplatek 36 korun za zvážení vozidla. Kompost si loni odvezlo 404 zahrádkářů. Za sezonu si každý mohl přijet pro přírodní hnojivo až šestkrát, této možnosti využilo 42 lidí. “Před odvezením kompostu je zapotřebí předem vyzvednout odběrovou kartu. Bude k dispozici ve vážním domku v areálu skládky v Pražské ulici,” informoval ředitel Technických služeb města Chomutova (TSmCh) Zbyněk Koblížek. Zda je kompost připravený k vyzvednutí, si zájemci mohou ověřit na telefonním čísle 731 411 779.

 

 Kvalitní kompost vyrábí zařízení pro přeměnu biologicky rozložitelného odpadu Fermentor EWA. Náplň přístroje tvoří z velké části bioodpad z hnědých kompostejnerů umístěných v ulicích města. Do těchto nádob lidé mohou vhazovat rostlinný odpad ze zahrady, ovoce i zeleninu, slupky, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Do kompostejnerů rozhodně nepatří uhynulá zvířata, maso, kosti, kameny či oleje.

 

 Část kompostu využívají Technické služby ke hnojení květinových záhonů ve městě. Vyrobit kompost pomáhá také loni zakoupený drtič bioodpadu. Výrazně urychluje proces zrání a zároveň zvyšuje kapacitu kompostárny. Stroj nadrtí odpad na maximálně dva centimetry velké kusy, které následně fermentor snáze zpracuje. Na vyhrazené ploše kompostárny poté čerstvě vyrobený kompost dozrává až rok. Po celou dobu je pod odborným dohledem. „Než se kompost dostane k občanům, projde chemickým a mikrobiologickým rozborem,“ doplnil Koblížek.