Aktuální informace

Zahrádkáři si odvezli stovky tun kompostu

 

Téměř šest set krát využili Chomutované možnosti odvézt si zdarma kvalitní kompost na své záhony od technických služeb. Organizace nabízela službu od začátku května do konce října. “Zájem byl stejně jako loni veliký. Technickým službám se efektivně daří zpracovávat bioodpad z ulic města i ze zahrad obyvatel a navracet ho ve formě kompostu lidem zpět,” uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

 

 Kvalitní hnojivo vzniká ze svezeného bioodpadu, tedy posekané trávy, drobnějších větví, zbytků ovoce i zeleniny a dalšího zahradního odpadu. Ten putuje do drtiče. Stroj nadrtí odpad na maximálně dva centimetry velké kusy, které následně zpracuje zařízení pro přeměnu biologicky rozložitelného odpadu Fermentor EWA. Na vyhrazené ploše kompostárny poté čerstvě vyrobený kompost dozrává až rok. Po celou dobu je pod odborným dohledem. „Než se kompost dostane k občanům, projde chemickým a mikrobiologickým rozborem,“ uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

 Za šest měsíců letošního roku využili lidé možnosti odvozu kompostu 586 krát, technické služby zdarma vydaly necelých 450 tun hnojiva. “Kompost využívají i pracovníci provozovny zeleně k hnojení městských záhonů,” doplnil vedoucí Odpadového hospodářství Marek Pohl.

 

Za sezónu si pro hnojivo mohou lidé přijet až šestkrát, za samotný produkt nezaplatí nic, uhradí pouze poplatek 36 korun za vážení vozu.