Aktuální informace

Zloději ukradli desítky poklopů od kanálů

Nenechaví sběrači kovů se nezastaví před ničím. Ve městě kradou kromě jiného i kanalizační poklopy a vpusti. Ohrožují tak zdraví slušných obyvatel a jejich zvířecích mazlíčků. “Morálně je takové jednání neomluvitelné. Snažíme se o co nejvyšší bezpečnost ve městě, tito lidé ale pak pro ostatní připraví doslova past, když seberou poklop a nechají v zemi díru,” uvedl náměstek chomutovského primátora Martin Klouda.

 

Nebezpečnou díru v zemi po kanálové vpusti chodci zejména ve večerních hodinách snadno přehlédnou. Výsledkem pak mohou být v lepším případě podlitiny, v tom horším ale i komplikované zlomeniny končetin. Hmotnou škodu pak může díra způsobit řidičům, kteří nezakrytý kanál přehlédnou a poničí si svůj vůz. O chybějících mřížích informují pracovníky Technických služeb všímaví obyvatelé i městští strážníci.

 

Usazení nové vpusti nebo poklopu však není levnou záležitostí. “Pořízení jedné mříže kanalizační vpusti stojí dva až pět tisíc korun, podle konkrétního typu. Některé typy můžeme nahradit plastovými kryty, které stojí zhruba tři tisíce korun a zlodějům se k ničemu nehodí. Nelze je však instalovat všude,” informoval vedoucí úseku místních komunikací Technických služeb města Chomutova Vladimír Hurník.

 

Od ledna do konce listopadu letošního roku zloději v Chomutově ukradli 44 kanalizačních mříží, 8 poklopů, 5 tzv. vaserfixů a 4 dvorní vpusti. Uvedení do původního stavu Technické služby přišlo na téměř 180 tisíc korun.

 

Některé opravy po řádění zlodějů jsou nejen nákladné, ale i značně obtížné. Problém například nastane, když lapkové seberou vpust, která se již nevyrábí a není ani ve skladě dodavatelů. “V takovém případě je nutné vybourání části komunikace, starého rámu a následné osazení rámu nového. Je třeba pochopitelně opravit také vybouranou část komunikace,” vysvětlil ředitel Technických služeb Zbyněk Koblížek. Sběrači kovů přitom dostanou u výkupu za železnou vpust, jejíž pořizovací hodnota je několik tisíc korun, sotva stokorunu.